Czy wiedziałaś, że jedzenie czekolady może zaostrzyć trądzik? Wypryski na twarzy pojawiają się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie, obniżają naszą samoocenę i odbierają nam pewność siebie. Jeśli masz problemy z cerą, powinnaś pożegnać się ze słodyczami i zrobić sobie czekoladowy detoks. 

Przyczyny trądziku

Szacuje się, że trądzik występuje o 60-80% społeczeństwa. To przewlekłe schorzenie skóry objawia się zazwyczaj w postaci zaskórników, łojotoku oraz krost. Najczęściej występują na twarzy, w okolicach klatki piersiowej oraz pleców. Przyczyn trądziku można wymienić wiele. Najważniejsze czynniki wykwitów trądzikowych to: skłonność genetyczna, wysoka aktywność hormonów, nadmierne wydzielanie łoju, nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych oraz namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes. Trądzik może również występować u osób wrażliwych, które doświadczają silnego i przewlekłego stresu.

Trądzik a czekolada

W czekoladzie znajdziemy kakao i mleko, czyli składniki, które najczęściej nasilają trądzik. Aby pozbyć się problemu z trądzikiem, powinnyśmy zacząć od zmiany diety. Pierwszym krokiem powinno być odstawienie słodyczy, a w szczególności czekolady. Może ona bowiem przyczyniać się do powstania dużej ilość grudek i krostek na całym ciele. Jeśli masz już dość problemów związanych z wyglądem swojej cery, postaw przed sobą wyzwanie. Zrób sobie detoks - na miesiąc zrezygnuj z czekolady, mleka oraz produktów charakteryzujących się wysokim indeksem glikemicznym. Po krótkim czasie zobaczysz efekt i sama podejmiesz decyzję, czy wolisz słodycze, czy piękną i zdrową cerę.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku opiera się przede wszystkim na zmianie stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli wprowadzenie tego typu zmian nie przynosi wystarczających rezultatów, zaleca się stosowanie środków farmakologicznych. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, kiedy zmiany się są zbyt intensywne, zazwyczaj wystarcza leczenie miejscowe. Maść na trądzik zawiera antybiotyk, substancje pomocnicze, których zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego, a także cynk oraz witaminy A i E. W cięższych przypadkach zaleca się stosowanie zarówno leków doustnych, jak i maści. Tabletki na trądzik mają w składzie te same substancje, jednak działają one na cały organizm.