Programiści są i będą potrzebni na rynku pracy. Osoby, które biegle nauczyły się zasad pisania aplikacji komputerowych, mogą uzyskać atrakcyjne zatrudnienie i stabilną pracę. Jednak często słyszy się opinię, że programowanie nie jest dla każdego i jedynie nieliczni są w stanie opanować zasady pisania algorytmów. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca... Programowanie rzeczywiście jest wymagające, jednak przy systematycznych ćwiczeniach da się opanować tę umiejętność...

Programowanie może być dla każdego

Tworzenie aplikacji nie opiera się jedynie na znajomości licznych bibliotek baz danych, sposobów komunikacji z komputerem poprzez odpowiedni język programowania, czy umiejętność wyszukiwania błędów w kodzie. Te wszystkie kwestie są ważne, jednak najważniejsze jest zrozumienie samego sensu programowania, rozwój analitycznego podejścia do każdego problemu, rozłożenia go na czynniki pierwsze i przygotowanie odpowiedniego rozwiązania.

Dzięki systematycznej pracy i dodatkowej nauki języków obcych można nauczyć się fundamentalnych zasad i przenieść je na komputerowy język. Sama nauka programowania, nawet jeśli nie będzie w przyszłości drogą do kariery programisty, może rozwinąć umiejętność logicznego myślenia i stanowi świetne wsparcie również w innych dziedzinach, jak matematyka!

Nauka programowania od najmłodszych lat

Umiejętność analizy problemów, która jest przecież kluczowym zagadnieniem w programowaniu, może przydać się już od najmłodszych lat. Dlatego warto podstawy programowania wdrażać w młodym wieku, przez co nasze pociechy mogą lepiej poradzić sobie z innymi zagadnieniami w trakcie edukacji...

Nauka programowania dla dzieci nie będzie polegać oczywiście na rozwiązywaniu skomplikowanych problemów programistycznych przy użyciu trudnej składni języka C++ czy Javy. Początkowo wdrażane są podstawowe pojęcia problemu, zmiennych, stałych, instrukcji warunkowych, a przygodę z programowaniem można rozpocząć od prostych narzędzi, takich jak Scratch.

Programowanie we wczesnym okresie rozwoju może okazać się bardzo pomocne przy późniejszych zadaniach. Dzieci mają znacznie chłonny umysł i lepiej jest im przyswajać trudniejsze zagadnienia niż dorosłym. Oczywiście również osoby pełnoletnie, które nigdy nie miały wcześniej do czynienia z tworzeniem aplikacji, są w stanie skutecznie nauczyć się zasad, jednak może to być w ich przypadku znacznie trudniejsze.

Dlatego warto zapisywać pociechy na dodatkowe kursy programowania dla dzieci, które mogą zaprocentować w przyszłości. Zwłaszcza że takie szkolenia zwykle prowadzone są w atmosferze zabawy – nauka nie będzie więc nudzić malucha!