Nauczenie dziecka czytania nie jest łatwą sprawą. Musi ono przyswoić litery, które mogą wydawać mu się nieciekawe. Na szczęście istnieją atrakcyjne dla dzieci pomoce dydaktyczne, dzięki którym maluchy są bardziej zaciekawione alfabetem i dużo szybciej zapamiętują litery oraz pierwsze słowa. Po jakie materiały warto sięgnąć?

Etap pierwszy: nauka liter

Jak nauczyć dziecko czytać? Należy oczywiście zacząć od liter. Nie trzeba jednak zmuszać dziecka do ich ręcznego pisania i uczenia się na pamięć. Specjalne pomoce, pochodzące od sklepu Moje Bambino (https://mojebambino.pl/3189-pomoce-do-nauki-liter-i-czytania) sprawią, że nauka alfabetu będzie zabawą i przyjemnością. Do wyboru są m.in. klocki z literami, literki do nawlekania bądź w formie magnesów na lodówkę, woreczki z grochem czy ruchomy alfabet, który umożliwia też układanie wyrazów. Dziecko korzystające z zabawek, będzie przy okazji poznawać i zapamiętywać litery. Bardzo możliwe, że samo zacznie tworzyć z nich pierwsze słowa.

Etap drugi: nauka słów

Dzieci początkowo uczą się układać proste, doskonale znane im słowa, jak 'mama', 'tata', 'dom' czy 'kot'. Aby wesprzeć je w tym procesie, dobrze jest sięgnąć po pomoce edukacyjne w formie gier słownych i układanek. W naturalny sposób aktywizują one dzieci do szukania nowych wyrazów i układania ich z liter. Dopiero na końcu dobrze jest sięgnąć po typowe podręczniki do czytania. Ważne, by były one atrakcyjne wizualnie i oferowały ciekawe historyjki do przeczytania. Podręczniki zawierają specjalne ćwiczenia, quizy i zabawy, dzięki którym możliwa jest nauka czytania ze zrozumieniem, co ma kluczowe znaczenie dla dalszych sukcesów dziecka w szkole. Dodatkowo, dziecko przyswaja reguły ortograficzne i gramatyczne, dzięki czemu rośnie jego poprawność językowa - w mowie i w piśmie.

Nauka czytania - długi proces

Nauka czytania polega nie tylko na składaniu liter. Chodzi też o to, by dziecko w pełni rozumiało czytany tekst i umiało z niego czerpać informacje. Dlatego też pomoce dydaktycznie powinny być dobrane do wieku i umiejętności dziecka, a także etapu, na którym aktualnie jest w nauce czytania. W ofercie Moje Bambino znaleźć można zróżnicowane materiały, zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, dzięki którym nauka czytania jest łatwiejsza i skuteczniejsza.

Wiele osób zastanawia się jak nauczyć dziecko czytać. Ważne, by maluch był zaciekawiony procesem, a w tym właśnie pomaga zabawa i angażujące jego uwagę pomoce edukacyjne. Odpowiednia strategia i materiały sprawiają, że uczeń w naturalny sposób przyswaja tę ważną umiejętność.