Rozstałaś się ze swoim chłopakiem i wydaje Ci się, że kończy się cały świat? Nie masz ochoty wygrzebywać się spod kołdry, a w słuchawkach puszczasz tylko przeraźliwie smutne piosenki? Pierwsze rozstanie boli, ale ten ból możesz załagodzić. Jak? Przeczytaj nasz poradnik na ten temat!

Rozstanie jak żałoba

Wielu psychologów koniec związku porównuje do śmierci ukochanej osoby. W końcu pod wieloma względami efekt końcowy jest podobny - ważny dla nas człowiek przestaje być obecnym w naszym życiu. Oczywiście, nie we wszystkich przypadkach rozstanie jest definitywne i zdarzają się powroty, jednak takich decyzji nie warto podejmować na świeżo, pod wpływem dużych emocji. 

Rozstanie - jak je przetrwać?

Pierwszym etapem po rozstaniu może być próba wyparcia tego, co się stało. Potem nadchodzi najsmutniejsza część - rozpacz. Każda z nas przeszła to, co Wy teraz przechodzicie. W tym momencie żadne słowa nie będą wystarczającą ulgą. Musicie po prostu przecierpieć to - wypłakać morze łez, zagryźć to czekoladą i lodami, obejrzeć smutną komedię romantyczną. Czas leczy rany. Jakkolwiek banalnie to brzmi, tak właśnie jest.

Wsparcie po zerwaniu

Po rozstaniu warto mieć wokół siebie osoby, które pomogą nam przetrwać ten czas. Dobre przyjaciółki posiedzą z Wami pod kocem i wytrą łzy chusteczką, wysłuchają wszystkich żali, ale przede wszystkim nie pozwolą Wam się poddać i zamknąć w sobie. Stopniowe wychodzenie “do ludzi” choć na moment oderwie Was od rozpaczy. To nie musi być od razu wielka impreza. Wystarczy spacer, kawa, basen. Cokolwiek, co lubiłaś robić, zanim to się stało.

Kiedy jednak czujesz, że pomimo wsparcia znajomych zupełnie nie radzisz sobie z sytuacją, to warto udać się po pomoc do specjalisty - psychologa, szkolnego pedagoga albo psychiatry. Nie ma w tym absolutnie nic złego, to dowód odwagi i umiejętności zatroszczenia się o swoje uczucia. To normalne, że po rozstaniu przez kilka czy kilkanaście pierwszych dni będziecie się czuć przytłaczająco źle, ale jeżeli Wasz stan w ogóle się nie poprawi, nie lekceważcie tego!

Życie po zerwaniu

Nie ma jednej, magicznej recepty, co zrobić, gdy przestaniesz być z chłopakiem. Niektóre dziewczyny szybko się po tym podniosą, inne potrzebują czasu. Niezależnie, do której grupy należysz, przez ten okres spróbuj być po prostu dla siebie dobra i cierpliwa, w czym może pomóc otaczanie się przyjaciółmi.