Zbliża się lato, a wraz z nim koncerty i festiwale, czas najlepszej zabawy i żadna okazja do zobaczenia swoich muzycznych idoli na żywo. Chcesz przekonać rodziców, żeby pozwolil Ci tam być, ale nie wiesz, jak do tego podejść? 

Sezon koncertowy nadchodzi wielkimi krokami, a Ty czujesz, że rodzice nigdzie Cię nie puszczą? Nie możesz zmarnować takiej okazji! Trzeba tylko odpowiednio przygotować się do rozmowy z rodzicami, aby przekonać ich do tego pomysłu. Potrzeba też będzie nieco starań z Twojej strony, aby uwierzyli, że naprawdę Ci na tym zależy, a nie, że “tylko zawracasz głowę”.

Sposoby, jak przekonać rodziców do koncertu:

1. Zbierz kasę na bilet

Możliwe, że rodzice nie powiedzą Ci tego wprost, ale powodem ich niechęci do puszczania cię na koncert może być po prostu brak pieniędzy na takie wydarzenie. Jeśli bardzo Ci zależy na tym koncercie, jeszcze zanim zaczniesz rozmowę z rodzicami, spróbuj uzbierać trochę kasy. Najlepiej całą, ale nie koniecznie. Gdy powiesz rodzicom, że już część kwoty na koncert sama zarobiłaś, zaoszczędziłaś, na pewno zobaczą, że jesteś bardzo zdeterminowana.

2. Zaplanuj dokładnie dojazd na miejsce  i powrót do domu

Dobrze będzie, jeśli zaplanujesz też podróż do hali koncertowej i z powrotem do domu. Twoi rodzice pewnie martwią się o Ciebie, o to, czy nic Ci się nie stanie, gdy pojedziesz sama np. do innego miasta i to na wieczór. Uszanuj to i ciesz się, że masz tak opiekuńczych rodziców. A oprócz tego – właśnie – opracuj jakimi środkami transportu będziesz się przemieszczać, ile kosztują bilety na przejazdy itp. Jak rodzice zobaczą, że nie podchodzisz do sprawy “na spontanie”, będą bardziej skorzy, aby się zgodzić. Jeżeli będziesz mieć wszystko zaplanowane co do minuty, pokażesz im godziny danych środków transportu, na pewno będą spokojniejsi.

3. "Nie puszczę Cię samej na jakiś koncert!"

Tak na dobrą sprawę prawdopodobnie nie jechałabyś tam sama. Zawsze lepiej iść na koncert z kumpelą czy swoją paczką. Jeśli Twoi rodzice znają Twoich przyjaciół, lubią ich i mają do nich zaufanie, może właśnie to przeważy na Twoją korzyść. Pomyślą sobie, że w razie czego będziecie mogli na siebie nawzajem liczyć i pomożecie sobie. Pamiętaj tylko, że jesśli nie masz ukończonych 18 lat, to będziesz potrzebować pisemnej zgody prawnego, aby wejść na koncert (o ile on sam z Tobą nie poszedł na ten koncert).

4. Pokaż, że Ci zależy

Przyłóż się bardziej niż dotychczas do domowych obowiązków. Jeżeli Twoi rodzice sami zauważą poprawę, to dobry znak! Staraj się tak przez dłuższy czas. To da im obraz, że wciąż zależy Ci na koncercie i nie jest to chwilowa zachcianka. Powiedz też wyraźnie, że to właśnie perspektywa pojechania na koncert tak bardzo mobilizuje Cię do poprawienia się w ich oczach. Myśląc perspektywicznie, (żeby na następne koncerty rodzice też Cię chętniej puszczali) będzie dobrze, jeśli obiecasz, że po wydarzeniu będziesz tak samo się starać. Tylko uwaga! Jeśli w końcu puszczą Cię na ten koncert, musisz dotrzymać obietnicy. Strata zaufania rodziców jest bardzo nieprzyjemna, no i też “nieopłacalna” ;)