Utrzymanie szczupłej sylwetki może Ci się kojarzyć z restrykcyjną dietą i wylewaniem potu na siłowni. Nie zawsze jest to jednak tak skomplikowane, jak Ci się wydaje i nie musi wymagać aż tylu poświęceń. Przede wszystkim powinnaś pozbyć się wszelkich złych nawyków, które sprawiają, że przybywasz na wadze. Dowiedz się, jakie czynności Ci szkodzą oraz jakie nawyki warto wyeliminować, by zrzucić zbędne kilogramy. 

Podjadanie między posiłkami i spożywanie “fit” przekąsek

Regularne spożywanie posiłków jest bardzo ważne. Sięganie po przekąski np. pomiędzy obiadem a kolacją może mieć fatalne skutki dla Twojej sylwetki. Często nawet nie kontrolujemy tego, że zaczynamy jeść ciasteczka podczas nauki lub podjadać produkty, z których przygotowujemy posiłek. Postaraj się zrezygnować z podjadanie przekąsek - zrezygnuj z jedzenia czipsów podczas oglądania seriali, nie kupuj czekoladowych batonów w szkolnym sklepiku i nie wyciągaj pierwszego lepszego produktu z lodówki, jeśli za chwilę masz jeść obiad.

Pamiętaj, że nawet przekąski, które mają na opakowaniu napis “fit” zawierają sporo kalorii. Nawet, jeśli uznawane są za zdrowe, mogą mieć w sobie dużo cukru i składników chemicznymi. Fit przekąski nie są produktem, po który możesz sięgać bezkarnie. Pamiętaj, aby sprawdzać etykiety i zapoznawać się ze składem produktów. 

Unikanie ruchu i rezygnowanie z uprawiania sportu

Nikt nie wymaga od Ciebie byś stała się fanką ćwiczeń i uprawiała sport w każdej wolnej chwili. Faktem jest jednak to, że ruch jest niezbędny do utrzymania szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucia. Zamiast jeździć wszędzie samochodem lub autobusem możesz przesiąść się na rower lub wybrać się na spacer. Zamiast jeździć windą, przejdź się schodami. Zamiast przesiadywać wieczorami na kanapie i wpatrywać się w telefon, namów koleżanki i wybierzcie się na rolki lub na basen. Siłownie i kluby fitness mają w swojej ofercie przeróżne zajęcia sportowe. Warto przejść się na kilka z nich i wybrać aktywność fizyczną, która będzie Ci odpowiadać. Na pewno jesteś w stanie wybrać jakąś dyscyplinę sportową, która będzie dawać Ci wiele radości, a jednocześnie pomoże Ci spalić kalorie.

Dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości wody i… kalorii

Pewnie nie raz już słyszałaś, jak ważne jest picie wody. Spożywanie min. 2 litrów płynów dziennie to absolutna podstawa. Woda wypłukuje toksyny z organizmu, sprawia, że w mniejszym stopniu odczuwamy głód, a także nawilża i ujędrnia skórę. Picie zbyt małej ilości wody może prowadzić między innymi do zakwaszenia organizmu. Równie niekorzystne może być dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości kalorii. Osoby, które chcą schudnąć, często postanawiają ograniczyć spożywanie posiłków i jedzą za mało. Całkowicie rezygnują ze śniadań lub z jedzenia po południu. Wydaje im się, że dzięki temu schudną, jednak prawda jest taka, że przychodzi moment, gdy dopada ich wilczy głód i rzucają się na jedzenie. Głodzenie się przeplatane z przejadaniem nie ma najmniejszego sensu i może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Powinniśmy jeść mniejsze porcje, ale częściej, a nie unikać jedzenia przez kilka godzin, a potem pochłaniać wszystko, co wpadnie nam w ręce. Nawet jeśli dzięki głodzeniu się uda nam się szybko zrzucić kilka kilogramów, możemy spodziewać się efektu jojo i równie szybkiego powrócenia do swojej wcześniejszej wagi.