Przytłacza Cię nadmiar sprawdzianów i kartkówek? Wydaje Ci się, że nauczyłaś się na dany przedmiot, bo przeczytałaś dwa razy temat z podręcznika, a w czasie ustnej odpowiedzi nagle okazuje się, że nic nie pamiętasz? Mamy na to rozwiazanie - zrób porządne notatki. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak się za to zabrać.

Czy warto robić notatki?

Być może wydaje Ci się, że robienie notatek to tylko kolejny, przykry obowiązek i dokładanie sobie pracy. Nic bardziej mylnego!

Po pierwsze, dzięki tworzeniu notatek szybciej zapamiętujesz. Dzieje się tak, ponieważ utrwalasz sobie przeczytany materiał, przepisując go własnymi słowami.

A po drugie - notatki to idealna baza do nauki! Mogą wydawać się czasochłonne, ale gdy już je skończysz, to nauka pójdzie z górki. Dzięki uporządkowanemu materiałowi od razu będziesz wiedziała, jak i za co się zabrać. A dodatkowo unikniesz konieczności czytania po raz kolejny podręcznika, w którym często znajduje się masa niepotrzebnych opisów i ciekawostek.

Metody robienia notatek

By zrobić przydatne notatki, musisz najpierw wybrać metodę, według której będziesz pracować. Wolisz po prostu wypisać wszystkie najważniejsze informacje z danego rozdziału, a może chcesz wprowadzić do notatek trochę życia i koloru?

Wszystkim wzrokowcom polecamy drugą opcję. Podkreślaj kolorowymi cienkopisami bądź flamastrami wszystko, co najważniejsze - daty, trudne nazwy, nazwiska. Możesz też spróbować jeszcze bardziej wizualnej metody, jaką jest mapa myśli. Działa na zasadzie skojarzeń i pozwoli Ci szybciej zapamiętać nawet bardzo złożony materiał.

Jak zrobić dobre notatki?

By Twoje notatki miały ręce i nogi, musisz je jakoś zaplanować. Najlepiej podzielić je tematycznie albo na przykład rozdziałami w książce. Potem możesz przystąpić do roboty.

Metoda jest prosta: najpierw przeczytaj dany rozdział raz, potem drugi, ale już z zakreślaniem kluczowych kwestii. Po tych dwóch czytaniach możesz przystąpić do tworzenia efektywnych notatek wybraną przez siebie metodą.

Ważne, by było prosto, czytelnie, Twoimi słowami. Nie bój się upraszczać, używać autorskich skrótów czy kodów kolorystycznych. Im bardziej „Twoje” będą notatki, tym łatwiej będzie Ci zapamiętać ich treść. Powodzenia!