Przyczyny suchości

 

Coraz więcej osób cierpi z powodu dyskomfortu, spowodowanego wysychaniem powierzchni oka. Powodów takiej sytuacji jest wiele, jednak do najczęstszych z nich zaliczamy warunki atmosferyczne (na przykład silny wiatr, wysoka temperatura), klimatyzacja w biurze czy samochodzie, rzadsze mruganie spowodowane pracą przy telefonie i komputerze, a także korzystanie z soczewek kontaktowych. Nie sposób też nie wspomnieć o przyczynach związanych ze stanami chorobowymi, zapaleniami czy dysfunkcją gruczołów Meiboma, a także terapią niektórymi lekami.

 

Jak rozpoznać problem?

 

Osoba, której doskwiera problem z suchością oka i niedoborem filmu łzowego najczęściej odczuwa nieprzyjemne pieczenie, swędzenie, piasek pod powiekami i zaczerwienienie. Nieraz oczy paradoksalnie nadmiernie łzawią utrudniając funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków. Jeśli zauważasz u siebie te symptomy, to należy dociec przyczyny wraz z lekarzem i zastosować odpowiednią terapię.

 

Jak przeciwdziałać dyskomfortowi?

 

Podstawą leczenia i radzenia sobie z suchością oczu jest stosowanie kropli. Nie wszystkie krople do oczu nadają się jednak dla użytkowników soczewek. Korzystając ze szkieł kontaktowych należy wybrać produkt, który jest w pełni bezpieczny i nie wywoła żadnych niepożądanych działań. Do takich preparatów możemy zaliczyć zarówno Blink contacts i Blink intensive firmy Acuvue (https://www.acuvue.pl/krople-do-oczu). Oba posiadają stabilizujący film łzowy Hialuronian sodu i zostały specjalnie zaprojektowane dla osób noszących soczewki, co oznacza, że bez obaw możemy z nich korzystać mając nałożone kontakty.

Blink contacts działają nawilżająco, znosząc dyskomfort i zapewniając ulgę, a co za tym idzie umożliwiają dalsze funkcjonowanie z zaaplikowanymi soczewkami. Preparat doskonale sprawdzi się przy umiarkowanym problemie. Jeśli jednak nasze oczy są bardziej wymagające, to powinniśmy wybrać mocniejszy Blink intensive, który w składzie posiada dodatkowy środek łagodzący. Odpowiednie połączenie substancji pozwala zapomnieć o pieczeniu i suchości na długo, gdyż otrzymane nawilżenie utrzymuje się nawet do godziny.

Pamiętajmy, że krople do oczu należy używać po otwarciu przez okres wskazany na opakowaniu. Niezależnie od użytkowania kropli powinniśmy robić w trakcie pracy przerwy na krótki trening wzroku i umożliwić im odpoczynek, opuszczać co jakiś czas klimatyzowane pomieszczenie i przede wszystkim zapewnić organizmowi odpowiednią podaż wody.