Kubeczek menstruacyjny to silikonowy pojemnik, który swoim kształtem przypomina trochę najzwyklejszy kieliszek. Jego zadanie jest bardzo proste — pojemnik wprowadza się do pochwy w trakcie okresu, a on jako alternatywa dla podpasek czy tamponów ma zbierać krew. Kubeczek menstruacyjny nie zużywa się, można go używać przez długi okres, w trakcie trwania miesiączki zaleca się go wyjmować raz na jakieś 4-12 godzin, jest to oczywiście zależne od tego, jak silne jest krwawienie. Czyszczenie kubka jest bardzo proste — wylewa się go do toalety, umywalki, czy wanny, a potem myje wodą. Kubeczek menstruacyjny po zakończeniu się miesiączki należy wygotować we wrzącej wodzie.

Co sprawia, że kubeczki menstruacyjne zyskują sobie szerokie grono fanek?

Przede wszystkim fakt, że miękki silikon idealnie dopasowuje się do ścian pochwy, a szanse na przeciekanie czy wylewanie się krwi podczas okresu są praktycznie niewielkie. Każda kobieta ma inną pochwę, dlatego ta silikonowa miseczka jest dostępna na rynku w kilku rozmiarach. Na wybór rozmiaru kubeczka menstruacyjnego wpływa i rozmiar pochwy i objętość naszego krwawienia. Jak nietrudno się domyślić, wpływ na nasz wybór musi mieć także wiek i fakt czy dana kobieta już rodziła dziecko. Nie istnieją żadne wytyczne co do tego, jaki rozmiar wybrać więc dobrym rozwiązaniem wydaje się konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

 Umieszczanie kubka menstruacyjnego w pochwie jest proste. Istnieje kilka technik, które warto wypróbować. Najkrócej rzecz ujmując — złożony kubek, aplikujemy do pochwy tak, albo złożony pierścień wszedł jako pierwszy. Ważne jest także to, aby zarówno przed wkładaniem kubeczka, jak i podczas jego wyjmowania — bardzo dokładnie umyć ręce. Pomoże to uniknąć przedostania się różnego rodzaju bakterii czy zarazków. Ta technika menstruacyjna jest idealna zarówno dla dziewic, jak i dla osób, które często uprawiają sport. Nie ma obaw o to, że miesiączka stanie na drodze do chodzenia na basen, czy na jazdę konną. Niektóre z kobiet na pewno zadowoli również fakt, że ta metoda jest również ekologiczna — rezygnując z podpasek i tamponów, nie tworzymy odpadów, a kubeczek można wykorzystać wiele razy.

Kubeczki menstruacyjne - cena

 Równie atrakcyjna jest także cena — kubeczek zakupujemy jeden na kilka lat. Kubeczek menstruacyjny jest dostępny w wielu sklepach internetowych, swoje użytkowniczki zachwyca zarówno wysokiej jakości wykonaniem, świetnym działaniem, jak i bardzo atrakcyjną ceną, która sprawia, że wiele kobiet przekonuje się do tej metody ochrony podczas miesiączki.

Jeśli mamy wątpliwości, czy kubeczek menstruacyjny jest dla nas, powinnyśmy skonsultować sprawę z lekarzem. Dobry ginekolog jest w stanie ocenić, czy w naszym przypadku są przeciwwskazania do noszenia kubeczków.