Przewlekły, trwający przez kilka tygodni lub nawet miesięcy kaszel to problem, który może być wiele przyczyn. Jest to dolegliwość uciążliwa i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Ataki kaszlu w trakcie zebrań w pracy, na wykładach na uczelni lub w momencie, gdy nasze niemowlę śpi, drażni nas i prowokuje do tego, aby w końcu udać się do lekarza. Czy lekarz POZ będzie tutaj najlepszym adresem, czy lepiej od razu udać się do specjalisty?

Do jakiego specjalisty należy udać się z przewlekłym kaszlem?

Prawdopodobnie najszybszą drogą do uzyskania pomocy jest umówienie się na wizytę u lekarza specjalisty. Problem w przypadku kaszlu przewlekłego (trwającego, wg. diagnostyki, powyżej 8 tygodni bez przerwy) jest to, że może mieć całkowicie odmienne przyczyny u różnych osób. Jedna grupa pacjentów może męczyć się z przewlekłym kaszlem przez dolegliwości ze strony żołądka (tutaj najczęstszą przyczyną kaszlu jest refluks żołądkowo-przełykowy), inni natomiast mogą cierpieć na takie schorzenie przez astmę. Zdarza się również, że pacjent z przewlekłym kaszlem musi trafić do lekarza laryngologa. Laryngolog Kraków jest potrzebny, gdy przyczyną przewlekłego kaszlu jest ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Przyczyną jest wówczas nieprawidłowo zbudowany nos. Zdarza się również, że przyczyną może być przebyta infekcja nosa, tudzież przebyta lub trwająca choroba zatok przynosowych. Przyczynę jest w stanie ocenić laryngolog (sprawdź cennik na: Cmc-center.pl). W dodatku, potrzebne będą badania, takie jak tomografia komputerowa.

Domowe sposoby na przewlekły kaszel

Zanim jednak udamy się do lekarza, spróbujmy wyleczyć kaszel domowymi sposobami. Pomocne jest picie naturalnego miodu, najlepiej wrzosowego. Ma on działanie wykrztuśne, rozrzedzające wydzielinę nosową.

Kaszel towarzyszący alergiom

Zdarza się niestety, że kaszel towarzyszy alergiom. Wówczas pojawia się regularnie, w każdym roku, nakładając się na okres kwitnienia uczulających roślin. Jeśli wiemy, że ta uporczywa dolegliwość ma właśnie takie podłoże, należy leczyć nie sam kaszel, a alergię. Warto zrobić test na alergeny i stopniowo dbać albo o niwelowanie kontaktu z uczulającymi czynnikami, albo brać regularnie dobrane i przepisane przez lekarza lekarstwa. Jak rozpoznać, że kaszel jest związany z alergią? Najczęściej sprawa jest prosta. Oprócz kaszlu, mamy uderzenia gorąca, łzawią nam oczy, mamy problem ze swędzącą skórą mogą pojawiać się także zaczerwienienia na naskórku, a błona śluzowa nosa i gardła jest wyraźnie przekrwiona.