Od kiedy można pić kawę?

W powszechnym mniemaniu, picie kawy przez dzieci lub przez nastolatków jest niezdrowym zwyczajem. Większość rodziców negatywnie reaguje na wizję picia kawy nawet przez 15-latka. Mimo to, kawa kusi dzieci. Jest to synonim wtajemniczenia w dorosłość. Dodatkowo, dodaje energii, eliminuje ból głowy i sprawia, że łatwiej jest się rozbudzić rankiem, a po imprezie jest prawdziwym wybawieniem. Czy naprawdę picie kawy przez osoby o nierozwiniętym w pełni organiźmie jest szkodliwe? Sprawdzamy!

Na początku niespodzianka: dzieci powszechnie piją kawę

Na wstępie należy zauważyć, że istnieją miejsca na Ziemi, w których kawę piją dzieci w takich ilościach, które zawstydziłyby niejednego amerykańskiego yuppie znacznie przedłużającego swoje godziny pracy i zarywającego noce. Są to głównie kraje Ameryki Południowej, w których rosną kawowce, a kawa ziarnista jest na wyciągniecie ręki za niewielkie pieniądze.

Dodatkowo, warto przytoczyć fakt, że psychoaktywna kofeina (która jest głównym składnikiem ziaren kawy, powodującym tak zażarte dyskusje na temat tego, czy dzieci mogą pić kawę) towarzyszy maluchom również od najmłodszych lat na całym świecie. Znajduje się przede wszystkim w Coca-Coli i w Pepsi. Dzieci uwielbiają tego typu napoje, szczególnie gdy jest gorąco, a one są w trakcie lub po wysiłku fizycznym. Chętnie uzależniają się też od niej w okresach wzmożonej nauki. Kofeina nie tylko polepsza koncentrację uwagi i wpływa na szybsze zapamiętywanie materiału, ale też szybko (i krótkotrwale) poprawia wydolność fizyczną.

Po drugie: WHO określiło bezpieczną dawkę kofeiny dla dzieci

Ze względu na to, że trudno uniknąć kofeiny w życiu dziecka, Światowa Organizacja Zdrowia opracowała bezpieczną dzienną dawkę, która mogą raczyć się najmłodsze dzieci. Jest to 45 mg dla dziecka w wieku do 6 lat, 68 mg dla dzieci w przedziale wiekowym 7-10 i 85 dla dzieci pozostającym w wieku 10-12 lat. Spożywanie kawy przez dzieci w wieku poniżej 4 lat jest łatwo sterowalne przez rodziców i tutaj zaleca się, aby kofeiny tak małym dzieciom po prostu nie podawać.

Co sprawia, że kofeina może negatywnie wpływać na rozwój dziecka? Jeśli wiemy, że nasze dziecko spożywa kofeinę (w napojach gazowanych, w herbacie lub w słodyczach) powinniśmy obserwować, jak na nią reaguje. Faktyczny wpływ kofeiny na funkcjonowanie mózgu dziecka nie jest jeszcze jednoznacznie przebadane. Istotny jest jednak wpływ kofeiny na rytm dobowy dziecka oraz na jakość snu. Tutaj należy uważać: nieprzesypianie przez rozwijający się organizm odpowiedniej dawki snu tylko ze względu na przedawkowanie kofeiny jest niepotrzebnym spowalniaczem rozwoju człowieka.