Płyty gramofonowe wracają do łask, a co za tym idzie producenci gramofonów, zaczynają na nowo prześcigać się w tym kto dostarczy najlepiej dopasowany sprzęt do klienta. W tak bogatej ofercie sprzętu audiofilskiego możemy znaleźć modele lepsze jak i gorsze. Dla nie wprawnego oka mogą one się wydawać bardzo podobne do siebie. W tym wpisie dowiesz się na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu gramofonu by nie przepłacić i móc jednocześnie cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości.

 Rodzaje gramofonów


Podstawowy podział dostępnych na rynku gramofonów tyczy się sposoby ich obsługi. Wyróżnia się wśród nich przede wszystkim gramofony manualne oraz automatyczne. W powszechnej opinii te pierwsze potrafić zapewnić najlepszą jakość dźwięku. Jednakże ich obsługa wymaga nieco wprawy, gdyż to od nas zależy miejsce rozpoczęcia odtwarzania poprzez odpowiednie ustawienie ramienia z igłą. W przypadku gramofonów automatycznych jest to wykonywane przez odpowiednio zaprogramowany mechanizm, dzięki czemu korzystanie z nich jest praktycznie bezobsługowe. 

 Jak igła będzie odpowiednia?


Bez tego elementu nie możliwe jest prawidłowe działanie gramofonu. Mimo tego samego zastosowania różnią się one między sobą rodzajem szlifu. Pierwszym z nich, który spotkamy najczęściej w stosunkowo tanich modelach jest szlif sferyczny. Przypomina on swoją budową końcówkę od długopisu. Drugi nieco bardziej skomplikowany jest szlif eliptyczny. Dzięki pociągłemu kształtowi igła lepiej przylega do płyt, a przez to zapewnia dźwięk wyższej jakości. Igła taka może być również naostrzona przy zastosowaniu szlifu liniowego, co zapewnia najlepszą jakość dźwięku, szczególnie nagrań o stosunkowo wysokich częstotliwości.

 Czy gramofon musi być drogi?


Gramofony to urządzenia, które składają się z wielu drobnych mechanicznych elementów. Każdy z nich musi być wykonany z niezwykłą precyzją począwszy od igieł po łożyska talerza. Sprawia to, że koszty produkcji gramofonów są zwykle większe niż w przypadku urządzeń przeznaczonych do odtwarzania muzyki z innych nośników. Mimo to można znaleźć miejsca, w których znajdziemy stosunkowo tanie gramofony. Sklep taki jak Audio Forte w swojej ofercie posiada dobrej jakości odtwarzacze płyt winylowych, których cena zaczyna się od niewiele ponad tysiąc złotych. Modele używane można znaleźć już za 300-500 zł, jednak w ich przypadku warto zabrać na zakupy kogoś, kto wie jak dokładnie sprawdzić ich jakość. Często bowiem elementy mechaniczne mogą być na wykończeniu, a ich wymiana może znacznie przewyższyć koszty zakupu nowego urządzenia.