Twoje ciało ostatnio intensywnie się zmienia, na twarzy pojawiają się niedoskonałości, masz huśtawki nastrojów? To dobry moment, aby spotkać się z lekarzem ginekologiem, który wytłumaczy Ci od strony biologicznej to, co właśnie dzieje się z Twoim organizmem. Pewnie szukałaś już informacji na ten temat w internecie. Rozmowa ze specjalistą będzie o tyle pomocna, że być może rozwieje on Twoje wątpliwości lub zdementuje mity krążące w sieci.

Stresujesz się pierwszą wizyta u ginekologa? To normalne. Boimi się tego, co nieznane i ma miejsce pierwszy raz.  Aby zmniejszyć niepokój, najlepiej wybierz się do takiego ginekologa, którego polecą Ci Twoje przyjaciółki, mama lub lekarz pierwszego kontaktu. Nie wiesz, czy wybrać kobietę, czy mężczyznę ginekologa? Niektóre kobiety wolą chodzić do kobiet-ginekolożek – twierdząc, że czują się wtedy bardziej komfortowo, mniej się przy nich wstydzą. Inne z kolei kobiety preferują chodzić do mężczyzn-ginekologów, uważając, że ci są delikatniejsi. Tak naprawdę płeć nie ma większego znaczenia – liczy się przede wszystkim wiedza.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Podczas rozmowy ginekolog zapyta Cię, kiedy pojawił Ci się pierwszy okres, czy kolejne występują regularnie, jakie są odstępy czasowe między nimi. Ginekolog udzieli Ci też pomocy w prywatnych intymnych sprawach. Dodatkowo przeprowadzi badanie ginekologiczne, cytologiczne i badanie piersi. Wystarczy się do nich odpowiednio przygotować i dowiedzieć się, jak będą wyglądać. Zminimalizuje to na pewno stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa.

Jak przygotować się do badania u ginekologa?

Najlepiej pójść do ginekologa pomiędzy miesiączkami. Jeśli pójdziesz do lekarza podczas okresu, nie będzie miał on szansy dokładnie obejrzeć szyjki macicy. Czas pomiędzy krwawieniem to poza tym najlepszy moment na pobranie wymazu do badania cytologicznego. Brzuch jest wtedy też mniej napięty i badanie będzie bardziej komfortowe.

Będą Ci też potrzebne dokumenty, które pokażesz w recepcji (jeśli idziesz na badanie “na NFZ”): legitymacja szkolna lub dowód osobisty oraz potwierdzenie ubezpieczenia. Przed badaniem umyj się dokładnie, załóż czystą bieliznę, a tuż przed wejściem do gabinetu skorzystaj z toalety.

Jak wygląda badanie u ginekologa?

Musisz rozebrać się od pasa w dół. Aby było Ci nieco bardziej komfortowo, tego dnia załóż lepiej tunikę lub spódniczkę – nie będziesz wtedy wstydzić się przy podchodzeniu do fotela ginekologicznego. Nie musisz też się depilować ani golić – lekarza nie interesuje wygląd Twoich miejsc intymnych, tylko ich stan zdrowotny. Na samym fotelu kładziesz się na plecach, a stopy opierasz o specjalne ograniczniki. Taka pozycja ciała umożliwia dokładne przeprowadzenie badania. Lekarz używa specjalnego przyrządu, który umożliwia mu obejrzenie ścianek pochwy oraz szyjki macicy. Ten przyrząd to wziernik. Wprowadza się go do pochwy tak jak tampon. I tak jak podczas aplikacji tamponu najlepiej jest się rozluźnić, tak i podczas badania ginekologicznego najlepiej jest wyluzować – wtedy cała sytuacja będzie mniej bolesna i stresująca. Jeśli rozpoczęłaś już współżycie, doktor zbada Cię też dłonią w lateksowej rękawiczce poprzez pochwę lub odbyt, drugą rękę kładąc na Twoim brzuchu. W ten sposób zbada stan macicy i jajników oraz ich budowę. Pierwsze tego typu doświadczenie może być nieco nieprzyjemne, warto mieć tego świadomość. Jednak za każdym kolejnym razem będzie lepiej, ponieważ będziesz już wiedzieć, na co się przygotować.

Co to jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne ma na celu wykrycie we wczesnym stadium raka szyjki macicy. Do tego potrzebne jest pobranie wymazu. Lekarz wprowadza specjalną, bardzo cienką szpatułkę do środka pochwy i delikatnie pociera szyjkę macicy, aby zebrać na patyczek kilka komórek. Taka próbka przekazywana jest następnie do laboratorium, gdzie przeprowadzana jest analiza. Badanie cytologiczne jest szybkie i prawie bezbolesne. 

Badanie piersi podczas pierwszej wizyty u ginekologa

Pod koniec wizyty lekarz prawdopodobnie zbada Ci jeszcze piersi, aby wykluczyć ewentualne guzki. Powinien też poinstruować Cię, jak badać swoje piersi samodzielnie w domu.

W wizycie u ginekologa naprawdę nie ma nic strasznego. Po prostu trzeba to zrobić od czasu do czasu dla własnego zdrowia i spokoju.